Protokół z posiedzenia w dniu 12 września 2018

Parafialnej Rady Duszpasterskiej

Parafii pw. Świętego Wawrzyńca w Mikołowie Mokrem

Z obszaru materialnego:

  1. Zgłoszono dwa projekty nowego zagospodarowania walącej się stodoły farnej, w stosunku do której konserwator zabytków odmówił zgody na rozbiórkę. Pierwszy projekt – indywidualnego autorstwa Romana Paździora, drugi – tego samego autora, na podstawie podobnych pomysłów Mirabelli Luszawskiej. Druga koncepcja, którą Rada zaakceptowała, przewiduje przeznaczenie na nieuciążliwą działalność gospodarczą lewej części (południowej) obiektu, zagospodarowanie części środkowej na letnią kawiarnię lub miejsce spotkań, przystanek rowerowy lub podobne funkcje oraz przeznaczenie części północnej (prawej) na scenę lub przestrzeń na wydarzenia publiczne (letnie kino, spotkania publiczne). Rada uznała, że jakiekolwiek wydatki na remont obiektu przekraczają bieżące możliwości parafii, nie można ich również uznać za priorytet ekonomiczny – ważniejsze byłoby wyremontowanie dachu nad budynkiem gospodarczym, w którym już istnieje salka do spotkań oraz ewentualne utworzenie w tym właśnie budynku kolejnych pomieszczeń zdatnych do przebywania ludzi. Jeśli jednak ktokolwiek zgłosi możliwości finansowe lub potrzebę gospodarczą dla wykorzystania stodoły, to przygotowana koncepcja powinna stanowić punkt wyjścia do dalszych rozważań. Autorowi opracowań Rada bardzo dziękuje.
  2. Nagłośnienie zewnętrzne kościoła – trwają prace uszczegóławiające rodzaj i sposób montaży głośników;
  3. Remont elewacji – powinien zostać ukończony do końca września 2018 roku;
  4. Ołtarz główny – trwają prace renowacyjne, pod koniec września pani konserwator powinna zdemontować dolną część ołtarza i przejąć ją do pracy.
  5. Proboszcz przedstawił koncepcję zmiany ołtarza (stołu ołtarzowego) na kamienny, wykonany z piaskowca. Trwają konsultacje z konserwatorami zabytków.
  6. Nadal poszukujemy sposobu na utworzenie wyciszonego konfesjonału. Na Radzie pojawiła się nowa koncepcja – przebudowania wnęki na ławki w bocznej kaplicy na zamknięte, wytłumione pomieszczenie, bardziej komfortowe dla penitentów. Dostęp do konfesjonału następowałby bocznym wejściem do kościoła. Pomysł również wymaga konsultacji z konserwatorem.
  7. Kościelny p. Marek Tomiczek zwrócił uwagę, że wierni siedzący na chórze bardzo często nie klękają w trakcie liturgii, gdyż kształt i ustawienie istniejących krzeseł temu nie sprzyja. Zgłosił sugestię, aby w kolejnych planach wydatków ująć zabudowę ławek na chórze, które bardziej pobudzałyby do poprawnych postaw liturgicznych. Pozostali członkowie Rady zajęli stanowisko, że stan siedzisk na chórze nie uniemożliwia klękania. Nie wykluczono powrotu do tej kwestii w późniejszym terminie.
  8. Altana w ogrodzie farnym też będzie remontowana.
  9. Zdecydowano, aby dawną figurę Matki Bożej wystawioną poprzednio w grocie maryjnej zlikwidować poprzez zakopanie w ziemi, zgodnie z obyczajem. Rozpoczęto dyskusję nad dalszym losem dawnego tabernakulum, obecnie przechowywanego w pomieszczeniach gospodarczych fary.
  10. Przy zejściu z terenu kościelnego na ulicę Zamkową jest zbyt krótka poręcz. Przy najbliższej możliwości należałoby ją przedłużyć, dla bezpieczeństwa osób o ograniczonej sprawności poruszania się.

W obszarze duszpasterskim i organizacyjnym:

  1. Czworo dotychczasowych animatorów prowadzących spotkania z bierzmowańcami zgłosiło chęć prowadzenia zajęć w roku szkolnym 2018/2018. Spotkania powinny ruszyć w październiku. Rada w tym miejscu wyraża radość i wdzięczność za zaangażowanie animatorów.
  2. Tylko dwie rodziny zgłosiły dotychczas zamiar skorzystania z możliwości wczesnej I Komunii Świętej.
  3. Parafia otrzymała relikwie św. Marii Goretti i św. Jana Pawła II. Zostaną nabyte relikwiarze. Uroczyste wprowadzenie relikwii do kościoła nastąpi 21 października 2018. Pani Mariola Tomiczek zauważyła, że wspomniana święta była niegdyś aktywnie czczona w naszej parafii, był nawet, w trakcie procesji, wykorzystywany proporzec z jej imieniem. W ten nowy sposób święta powraca do duchowego bogactwa naszej parafii.
  4. 7 października (niedziela) jest święto Matki Bożej Różańcowej. W przeddzień święta, w sobotę, dobrze byłoby zrobić, śladem roku poprzedniego, dzień skupienia dla róż różańcowych.
  5. W pamięci wielu parafian niezwykle żywo i serdecznie odcisnął się ksiądz proboszcz Jerzy Reginek, którego okres posługi w Mokrem przypadał na lata 1961-1976. Planujemy jakieś wydarzenie upamiętniające tę nietuzinkową osobowość.
  6. W pierwsze piątki miesiąca o godzinie 19.00 odprawiana będzie msza dla młodzieży (nie tylko dla bierzmowańców). Wcześniej, o godzinie 18.00 odprawiana będzie msza szkolna.
  7. Nadal poszukujemy sposobu rozniecenia aktywności charytatywnej naszej parafii.
  8. Na wiosnę 2019 roku spodziewamy się wizytacji kanonicznej.
  9. Należy podjąć dalsze rozważania co do sposobu zarządzania danymi cmentarza parafialnego i ich udostępniania w Internecie.

 

Na tym spotkanie zakończono ustalając, że następne spotkanie Rady odbędzie się 17 października 2018.


© 2024 Rzymsko – Katolicka Parafia Św. Wawrzyńca w Mokrem Wszelki prawa zastrzeżone